Közösségi szolgálat
Közösségi szolgálat
AZ ISKOLAI KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT MŰKÖDÉSE
A Gyulai SZC Harruckern János Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
Intézményében
„AZ ENERGIÁD ÉS A LELKESEDÉSED
AZUTÁN KELETKEZIK,
HOGY BELEVÁGTÁL VALAMIBE!”
/A. Mattheus/
A nemzet köznevelésről szóló törvény szerint 2016. január elseje után az érettségi bizonyítvány kiadásának feltétele 50 óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása.
Jogszabályi háttér:
- A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC.tv.
- A Nemzeti alaptanterv kiadásáról, bevezetéséről és alkalmazásáról szóló 110/2012.
(VI.14.) kormányrendelet,
- A nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények
névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet.
Közösségi szolgálat fogalma: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenysége, és annak pedagógiai megvalósítása.
Ennek teljesítése több területen történhet:
- egészségügyi,
- szociális és jótékonysági,
- oktatási,
- kulturális és közösségi,
- környezet- és természetvédelmi,
- katasztrófavédelmi,
- valamint az óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel szervezett közös sport- és szabadidős tevékenységben
A felsorolt területek intézményeivel együttműködési megállapodást köt majd iskolánk, melyben mindkét fél feltételeit és lehetőségeit rögzíteni kell.
A fogadó intézmények köre folyamatosan bővül. Az iskolai hirdető táblán, a könyvtár melletti IKSZ faliújságon értesülhetnek diákjaink az aktuális helyekről. Természetesen egyéni kéréseknek megfelelően is létesítünk együttműködési megállapodást.
A belépő évfolyam diákjai szeptember 15-ig egy jelentkezési lapot töltenek ki, melyben az előbb felsoroltakból 3 területet jelölnek meg. A kirendelések során lehetőségük szerint 15-15 órát tölthetnek el különböző intézményekben, az elvárásnak és saját felelősségüknek megfelelő, hatékony munkával.
E tevékenységnek kettős célt kell szolgálniuk: a diák nem csak tesz valamit a közösség javára, megold egy problémát és értéket teremt, hanem tanul az együttműködésről, a konfliktuskezelésről, az empátiáról, a kreatív gondolkodásról, a projekttervezésről, a döntéshozásról.
Bizonyított, hogy a tapasztalati tanulás sokkal több, mint maga a tevékenység:
A diákok valódi élethelyzetekben alkalmazzák a szociális és személyes készségeket, így
· megtapasztalják, hogy képesek pozitív változást előidézni,
· fejlődnek problémamegoldó képességeik,
· megtanulják, hogy felelősséggel tartoznak a cselekedeteikért.
Az elvégzett tevékenységekről, teljesített órákról egy dokumentumot kell vezetni.
A teljesített órákat ebben a füzetben minden alkalommal a fogadó intézmény rögzíti, majd összesítésben az osztálynaplóba is bejegyzésre kerülnek.
- A törvény előírja, hogy 16 éves korig a közösségi munka időtartama a szünidőben nem lépheti túl - 60 perccel számolva - a napi 3 órát és a heti 12 órát. Tanítási időben a maximális időtartam tanítási napokon 2 óra, szombat-vasárnap 3 óra, hetente 6 óra.
- A 16 éves kor betöltése után a szünidőben az időtartam növekedhet napi 4,5 illetve heti 18 órára.
Mit kell tartalmaznia az IKSZ „kis zöld füzetének”?
„A közösségi szolgálat során folyamatos visszajelzés kell, hogy történjen. A tanulóknak elemezniük kell saját magukat, az intézményben végzett munkájukat, s ezen keresztül a társadalomhoz fűződő kapcsolatukat.
A tevékenységek sokszínűsége és egyedisége abban a rejlik, hogy minden iskolánál, minden közösségnél mások a körülmények, mások a problémák, más szervezettel, intézménnyel állnak kapcsolatban, így különböző megoldásokat fognak találni az adott közösségi igényre.”
Ez azt jelenti, hogy a rendszeres (2 órás) kirendeléseket követően a fogadó intézményben szerzett tevékenységet, az adott feladat elvégzésével kapcsolatos érzéseiket le kell jegyzetelni. Ebből adódik össze az a területenként 14-15 óra alatt szerzett tapasztalat, amely – remélhetőleg- pozitív élményekkel gazdagítja majd diákjainkat.
Erről bővebb tájékoztatást, felmerült kérdéseikre a választ az IKSZ országos honlapján, illetve az iskola IKSZ koordinátorától kaphatnak majd.
Sok sikert, kitartást az 50 óra teljesítéséhez!
Tisztelt Szülők! Kedves Diákok!
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény alapján 2016. január 1-től az érettségi bizonyítvány kiadásának feltétele, hogy a tanulók 50 óra közösségi szolgálatot teljesítsenek. Az intézmény által koordinált - szervezett keretek között folytatott, anyagi érdekektől független- tevékenység a helyi közösség építését, haladását segítheti.
Mindez kettős célt szolgál:
- a diák - egyénileg vagy csoportosan - olyan értéket teremt, problémát old meg, együttműködik, mely kapcsán saját maga is gazdagodik,
- tanul empátiát, segítségnyújtást, kreatív gondolkodást, döntéshozást.
A törvény bevezetése azonban számos gyakorlati és szakmai kérdést is felvet. Mentorok, pedagógusok segítenek megoldani a diákok kezdetben felmerült problémáit.
A tanulók számos területről választhatnak:
katasztrófavédelem, egészségügy, szociális tevékenységek, oktatási, kulturális, közösségi tevékenységek, környezet- és természetvédelem.
(A lehetőségekről a tanulók a szeptemberi osztályfőnöki órán részletes tájékoztatást kapnak.)
Az előírt 50 órát ajánlott az első 3 évfolyamon teljesíteni, közel azonos elosztásban, mivel a negyedik évfolyamon az érettségi vizsgára készülés jelenti a kiemelt célt.
A felsorolt lehetőségekből a tanulónak kell választania.
A mellékelt jelentkezési lapot úgy kell kitölteni, és szeptember 15-ig az osztályfőnöknek leadni, hogy azon 3 kívánt szakterület legyen megjelölve.
A tanulók beosztása az igények és a rendelkezésre álló munkalehetőségek összevetése után történik. Erről a szülőket és a diákokat a koordináló tanár az első szülői értekezleten személyesen tájékoztatni fogja.
A közösségi szolgálat idejének igazolása egy szolgálati naplóban történik, a teljesített órákat minden alkalommal a fogadó intézményben beírják, majd havonta összesítésben a naplóba is bejegyzésre kerül.
Erről bővebb tájékoztatást, felmerült kérdéseikre a választ az IKSZ országos honlapján, illetve az iskola IKSZ koordinátorától kaphatnak majd.
http://www.ffg.hu/dok/iksz/iskolai_kozossegi_szolgalat.pdf
Gyula, 2020. szeptember 01.
Dr. Baloghné Kereszturi Andrea koordináló pedagógus