Történet
Gyulai SZC Harruckern János Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium története
„Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája”
(Szent-Györgyi Albert)
Intézményünk olyan jelentős személyről kapta a nevét, akinek életútja, tevékenysége kapcsolódik Békés megyéhez, Gyula városához.
Báró Harruckern János Györgyöt 1732-ben iktatták be Békés Megye főispáni tisztébe. Nevéhez fűződik a török háború után elnéptelenedett megye betelepítése, új falvak létesítése, az ipar és a kereskedelem fellendítése. A névválasztás kötelez. A Gyulai SZC Harruckern János Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumnak immár 10 olyan jogelőd intézménye van, mely valaha egy-egy szakma oktatásának fellegvára, szakember generációk útra indítója volt.
- július 1-jei Megyei Képviselő-testületi döntés értelmében létrejött egy merőben új oktatási és képzési egység 5 intézmény integrációjából. A következő intézmények egyesültek: Békés Megyei Munkácsy Mihály Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium, Gyula /Szent István utca 38/; Békés Megyei Pánczél Imre Gyógypedagógiai és Egységes Pedagógiai Szakszolgálati Intézmény és Diákotthon Gyula /Szent István út 36/; Semmelweis Egészségügyi Szakképző Iskola és Kollégium Gyula /Károlyi Mihály u. 6/; Radványi György Középiskola, Szakiskola, Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és Kollégium, Elek /Szent István út 4-6/; Békés Megyei Gámán János Középiskola, Szakiskola és Kollégium, Szabadkígyós /Kastély/.
- július 1-én újabb csatlakozóként A Mezőhegyesi Szakképző Iskola és Kollégium, Mezőhegyes /Kozma Ferenc utca 23/ lett része a Harruckern János Közoktatási intézménynek.
Átvett feladat:
- július 1-jén a Kossuth Lajos Közoktatási Intézmény /Orosháza, Kossuth tér 1./csatlakozott az intézményi hálózathoz, melyet a fenntartó 2011. augusztus 31-vel másik intézménybe integrált.
- július 1-én a Fiatal Színházművészeti Szakközépiskola /5600 Békéscsaba Andrássy út 3./ integrálódott, mely 2016. augusztus 15-vel kivált az intézményből.
- szeptember 1.-től a kétegyházi FVM ASzK Szakképző Iskola, FVM Középiskola, Mezőgazdasági Szakképző Iskola Kétegyháza Gyulai út intézmény csatlakozásával Békés Megye és a Dél-Alföldi régió egyik legnagyobb összetett integrált, intézménye jött létre. A kétegyházi iskola 2013. augusztus 1-vel visszakerült a Vidékfejlesztési Minisztérium fenntartásába.
A Harruckern János Középiskola fenntartója 2012 januárjáig a Békés Megyei Önkormányzat volt, majd a Megyei Intézményfenntartó Központ vette át az iskola vezetését. 2013 áprilisától a KLIK Békés Megyei Tankerülete látta el ezt a feladatot, majd ezt követően 2015. július 1-i hatállyal intézményünk a Nemzetgazdasági Minisztérium fenntartásában működő Gyulai Szakképzési Centrumának tagintézményeként működött tovább. 2018. július 1-től az Innovációs és Technológiai Minisztérium irányítása alá tartozó Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, mint középirányító szerv felügyeli a nevelő-oktató munkánkat.
A Gyulai SZC Harruckern János Technikum, Szakképzős Iskola és Kollégiuma jelenleg három településen (Gyula, Elek, Szabadkígyós) folytat oktató-nevelő munkát.
Intézménytípusai: technikum, szakképző iskola, szakiskola, dobbantó, műhelyiskola, pályaorientációs program, és kollégium. Az alapfeladatok ellátása mellett a felnőttek képzése, a felnőttoktatás, a felnőttképzés és a felzárkóztató képzés is nagy hangsúlyt kap az intézményben. Tanműhelyeinkben, a szakképzés gyakorlati színterein sokféle termék és szolgáltatás előállításával és végzésével tesszük életszerűbbé a szakmára való felkészülést.